Lazer Kesim Nedir?

Lazer kesim; Demir, bimetal, alüminyum, Paslanmaz ve metal malzemeleri kesmek için tercih edilen  ve genellikle endüstriyel üretim için kullanılan ve aynı zamanda okullar, kobiler ve hobi uzmanları tarafından kullanılmaya başlanan bir teknolojidir. Lazer kesim işlemi, çoğunlukla optik aracılığıyla yüksek güç üreten bir lazerin çıkışını yönlendirerek gerçekleşir. Lazer optiği ve CNC, üretilen malzemeyi veya lazer ışını yönlendirir ve kendi amacı için kullanılır. Malzemeleri kesmek için kullanılan bir ticari lazer, malzemeye kesilecek desenin CNC veya G kodunu takip etmek için bir hareket kontrol sistemi içermektedir. Odaklanmış lazer ışını malzemeye yönlendirilir; daha sonra eritilir, yanar, buharlaşır veya bir gaz püskürterek atılır, yüksek kaliteli yüzey kaplamalı bir kenar bırakır. Endüstriyel lazer kesiciler, düz levha malzemelerin yanı sıra profil ve boru malzemeleri kesmek için kullanılır.

Lazer ışınının üretilmesi, kapalı bir kap içindeki elektriksel rezonansları  veya lambalarla bir lazer malzemesinin uyarılmasını içerir. Parlayan materyal uyarılırken, ışın, monokromatik bir ışık akışı halinde kaçmak için yeterli enerjiyi elde edilene kadar kısmi bir aynayla dahili olarak yansıtılır. Aynalar ya da fiber optik, tutarlı ışığı çalışma yerine ışık odaklı bir mercekle yönlendirmek için kullanılır. Odaklanmış kirişin en dar kısmı genellikle 0,32 mm daha düşüktür. Malzemenin kalınlığına bağlı olarak, 0.10 mm kadar kenar genişlikleri mümkündür. Kenardan başka bir yerden kesmeye başlayabilmek için, her kesmeden önce bir delik açılır. Piercing genellikle 13mm kalınlığında  paslanmaz çelik için yaklaşık 5-15 saniye sürerken malzemede bir delik açan yüksek lazer ışını tehayyül eder.

Cnc Lazer Nedir ?

Computer Numeric Control (CNC) mantığıyla,özel gazlar kullanılarak (Karbondioksi ,Azot ,Helyum vb . gazlar) lazer ışını meydana getirerek 2 boyutlu kesme , kazıma ve delme işlemlerini uygalayan , İstenilen şeklin kesimini bilgisayar ortamından alıp istenilen şekilde bire bir prüzsüz bir şekilde çıkarma işlemlerini yapan cihazlara CNC Lazer denir.
Lazer cihazlarının avantajı ise lazer ışınıyla kesme yaptığı için istenilen şekilde bire bir hassas bir şekilde sıfır defarmasyonla kesme işlemi yapabilmesidir. Cnc Lazer kesim esnasında temas olmadığı için malzemede ezilme veya çarpılma meydana gelmez. Bir diğer önemli avantajı ise malzemede pürüzlenme vaya çapaklanma olmadığu için çıkan parçada 2 bir işleme gerek kalmaz.

Cnc Lazer Makinelerde Ne Tür Malzemeler kesilir ?

Ağaç, kontraplak, mdf,s unta, parke dahil olmak üzere
Deri, kumaş, kağıt
Plastik, Pleksi, Pleksiglas, Akrilik
Seramik, fayans diğer metalik olmayan malzemeler için kesme işlemi yapılır.

Cnc Lazer Makine Kesim Alanımız Nedir?

150x250cm kesim alanına sahip olup her türlü kesim işinizi rahatlıkla yapmanıza yardımcı olabiliriz.

Lazer CNC Kesim  ile ilgili bir çok firma ve markaya hizmet veren firmamıza sorularınız için 0.242.340 50 50  – 0.533.920 35 66 numaralı telefon veya info@bysahin.com adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.