Dijital Baskı Nedir? Neden Tercih Edilir?

Dijital baskı Dijital ortamda bulunun görsel veya metinlerin çeşitli materyaller üzerine basılması tekniğine denir. Materyaller üzerine baskı yapmanızı sağlayan birçok farklı yöntemden sadece biridir. Genellikle küçük çaplı baskı işleri için tercih edilir, ofset baskıya kıyasla daha maliyetli, ancak daha hızlı bir yöntemdir. Diğer baskı teknikleri arasında birçok fark bulunmaktadır. Bu da insanların kafasında pek çok soru işareti oluşmasına sebep olur. Bu yazımızda akıllarda oluşan bazı genel soruları cevaplamaya çalışacağız.

Dijital ve Ofset Baskı Arasındaki Farklar

Baskı kullanımlarında baskı kalıplarının değiştirilmek zorunda olmamasıdır. Ofset baskı makinelerinde baskı kalıpları sürekli olarak değiştirilmeli ve bu işlemlerin bir kısmı manuel olarak yapılmalıdır. Bu da ofset baskı için baskı sürelerini uzatır. Diğer taraftan seri olarak yapılmak istenen baskılar için daha uygundur. Aynı zamanda değişiklik yapmak için daha esnek bir baskı tekniğidir.

Ofset baskı dijital baskıya kıyasla çok daha az maliyetlidir. Bunun sebebi ise aynı anda 1 milyon adete kadar baskının aynı anda yapılabiliyor olmasıdır. Baskı teknikleri ele alındığında ofset baskı birçok kimyasal madde kullanılarak yapılır ve bundan kaynaklı atıkları da çok fazla olur. Dijital baskının teknik süreçleri hızla değişen ve gelişen sektörler ve baskı ürünleri için oldukça uygundur. Örneğin, broşür kullanarak hızlı bir reklam kampanyası başlatmak istiyorsunuz ve bunun için kısıtlı zamanınız var. İşte bu durumda ofset baskı yerine dijital baskı kullanmak size zaman anlamında ciddi anlamda avantaj sağlayacaktır. Ancak dijital baskıda basım adedi arttıkça maliyetlerin de ofset baskıya kıyasla artacağını unutmamalısınız.

Avantajları

Pek çok açıdan size avantajlar sağlar ancak tercihinizi yaparken dezavantajların da farkında olmalısınız. Avantajlı olduğu durumlar baskı türü, baskı adedi, tasarım esnekliği, beklenen baskı kalitesi ve daha birçok etkene göre değişiklik gösterir. Bir genelleme yapmak gerekirse;

Eğer;

  • baskı yapılacak adet sayısı az ise,
  • çalışmalarınızda zaman sıkıntısı yaşıyorsanız,
  • kalite işin hızına kıyasla ikinci planda ise,
  • baskı hızı maliyetten daha önemli ise,

sizin için oldukça avantajlı olabilir. Bu koşulların aksini düşünüyor ve örneğin “maliyeti düşük ve kalitesi yüksek olsun ama hızı o kadar da önemli değil” diyorsanız, tercihinizi ofset baskıdan yana kullanmalısınız.

Dijital Baskı  ile ilgili bir çok firma ve markaya hizmet veren firmamıza sorularınız için 0.242.340 50 50  – 0.533.920 35 66 numaralı telefon veya info@bysahin.com adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.